Vishay/Dale RNC60H68R1BSB14
RNC60H68R1BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H68R1BSB14
Brief Description
RES 68.1 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H68R1BSB14.pdf
Availability of RNC60H68R1BSB14
QUANTITY
RNC60H68R1BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H68R1BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H68R1BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)68.1
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H68R1BSB14
Related LinksRNC60H6, RNC60H68R1BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H68R1BSB14 Details Description
Related parts for RNC60H68R1BSB14
CIR BRKR THRM 3A 250VAC 48VDC datasheet.pdf
CONN HDR DUAL 30POS .100 R/A TIN datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 12A 24V datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
IC DC/DC CHARGER LI+ 2A 28-TQFN datasheet.pdf
METRAL SIG HDR 5R STB datasheet.pdf
RES SMD 2.94K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT FLEX 2POS W/PINS datasheet.pdf