Vishay/Dale RNC60H6981FSB14
RNC60H6981FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H6981FSB14
Brief Description
RES 6.98K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H6981FSB14.pdf
Availability of RNC60H6981FSB14
QUANTITY
RNC60H6981FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H6981FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H6981FSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.98k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H6981FSB14
Related LinksRNC60H6, RNC60H6981FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H6981FSB14 Details Description
Related parts for RNC60H6981FSB14
RES 27 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC DAC 12BIT QUAD W/READBK 28DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 27PF 150V 0606 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
VARISTOR 558V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
HEADER SLOTTED 2.54MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf