Vishay/Dale RNC60H7022BSB14
RNC60H7022BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H7022BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 70.2K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H7022BSB14.pdf
Availability of RNC60H7022BSB14
QUANTITY
RNC60H7022BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H7022BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H7022BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)70.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H7022BSB14
Related LinksRNC60H7, RNC60H7022BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H7022BSB14 Details Description
Related parts for RNC60H7022BSB14
IC SW DUAL SPDT ABSORPT 20TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V PWRSTAGE POWER56 datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT LC-LC DUPLEX datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 400MA 610 MOHM datasheet.pdf