Vishay/Dale RNC60H7061DSB14
RNC60H7061DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H7061DSB14
Brief Description
RES 7.06K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H7061DSB14.pdf
Availability of RNC60H7061DSB14
QUANTITY
RNC60H7061DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H7061DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H7061DSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.06k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H7061DSB14
Related LinksRNC60H7, RNC60H7061DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H7061DSB14 Details Description
Related parts for RNC60H7061DSB14
BOX ABS ALMOND 4.38"L X 3.25"W datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 1W SMA datasheet.pdf
CAP THIN FILM 1.1PF 25V 0402 datasheet.pdf
IC COMPARATOR ADDRESS 12B 20SO datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 180MHZ 8SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 9A 1212-8 PPAK datasheet.pdf
IC VOLTAGE MONITOR TSOT23-8 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 5A 120V datasheet.pdf
CAP CER 91PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf