Vishay/Dale RNC60H7201FRB14
RNC60H7201FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H7201FRB14
Brief Description
RES 7.2K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H7201FRB14.pdf
Availability of RNC60H7201FRB14
QUANTITY
RNC60H7201FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H7201FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H7201FRB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H7201FRB14
Related LinksRNC60H7, RNC60H7201FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H7201FRB14 Details Description
Related parts for RNC60H7201FRB14
PCB COPPER CLAD POS 18X18"2 SIDE datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 15MA 1.15 OHM SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS 3.96MM STR GOLD datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 100V X7R 2220 datasheet.pdf
RES 22.3K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 187.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT ROMLESS 160QFP datasheet.pdf
IC CTRLR PWM 6PHASE 60QFN datasheet.pdf
RES 36.5K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf