Vishay/Dale RNC60H7222FSB14
RNC60H7222FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H7222FSB14
Brief Description
RES 72.2K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H7222FSB14.pdf
Availability of RNC60H7222FSB14
QUANTITY
RNC60H7222FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H7222FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H7222FSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)72.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H7222FSB14
Related LinksRNC60H7, RNC60H7222FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H7222FSB14 Details Description
Related parts for RNC60H7222FSB14
TRIAC 600V 8A TO220 datasheet.pdf
IC CTRLR PCMCIA CARDBS DL 28SSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.54K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 22K OHM 14DIP datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 260MA 2.6 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
INSRT/EXTRCT PCB 2.00" .063" BLK datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 5A SPST datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6CLCC datasheet.pdf
IC FLASH 4GBIT datasheet.pdf
CAP 3KVP 2500PF 10% datasheet.pdf