Vishay/Dale RNC60H7591DSB14
RNC60H7591DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H7591DSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 7.59K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H7591DSB14.pdf
Availability of RNC60H7591DSB14
QUANTITY
RNC60H7591DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H7591DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H7591DSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.59k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H7591DSB14
Related LinksRNC60H7, RNC60H7591DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H7591DSB14 Details Description
Related parts for RNC60H7591DSB14
RES SMD 332K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 4.99K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
KIT LCD NEC 4.3IN WQVGA datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 1/8 GRN 25X4' datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 16POS SLD CUP datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 3W DO204AL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 600W datasheet.pdf
CAP CER 22PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
SENSOR TEMP 110C 6W MAKE datasheet.pdf