Vishay/Dale RNC60H7682BRB14
RNC60H7682BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H7682BRB14
Brief Description
RES 76.8K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H7682BRB14.pdf
Availability of RNC60H7682BRB14
QUANTITY
RNC60H7682BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H7682BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H7682BRB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)76.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H7682BRB14
Related LinksRNC60H7, RNC60H7682BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H7682BRB14 Details Description
Related parts for RNC60H7682BRB14
CONN FPC BOTTOM 60POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
CAP TANT POLY 220UF 6.3V 2917 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM datasheet.pdf
TFIT POLY MOLDED P datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 500MW SOD123 datasheet.pdf