Vishay/Dale RNC60H8350DSB14
RNC60H8350DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H8350DSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 835 OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H8350DSB14.pdf
Availability of RNC60H8350DSB14
QUANTITY
RNC60H8350DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H8350DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H8350DSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)835
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H8350DSB14
Related LinksRNC60H8, RNC60H8350DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H8350DSB14 Details Description
Related parts for RNC60H8350DSB14
RES SMD 442K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
PHOTOCELL 50K-150K OHM 7.2MM datasheet.pdf
SENSOR 100PSI M10-1.25 6H 4.5V datasheet.pdf
RES SMD 681 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 100MHZ 119BGA datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 8A ITO220AC datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN +/-3.3VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES SMD 2.46KOHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
UNSEAL 4POS RCPT W/O CPA POL A datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 48POS GOLD datasheet.pdf
CONN MCX JACK STR 50 OHM PCB datasheet.pdf