Vishay/Dale RNC60H8661BSRE6
RNC60H8661BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H8661BSRE6
Brief Description
RES 8.66K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H8661BSRE6.pdf
Availability of RNC60H8661BSRE6
QUANTITY
RNC60H8661BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H8661BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H8661BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.66k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H8661BSRE6
Related LinksRNC60H8, RNC60H8661BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H8661BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H8661BSRE6
IC ADC 3 3/4DGT LGC PROBE 44MQFP datasheet.pdf
CONN HEADER RT/A 24POS .100 GOLD datasheet.pdf