Vishay/Dale RNC60H9092FSB14
RNC60H9092FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H9092FSB14
Brief Description
RES 90.9K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H9092FSB14.pdf
Availability of RNC60H9092FSB14
QUANTITY
RNC60H9092FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H9092FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H9092FSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)90.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H9092FSB14
Related LinksRNC60H9, RNC60H9092FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H9092FSB14 Details Description
Related parts for RNC60H9092FSB14
IC REG LDO 3V 50MA 5USMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 2SMD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A SYNC 12MLF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
RES 105K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
OSC TCXO 25.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
600 DIP HDR COINED CONTACTS datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 30A datasheet.pdf