Vishay/Dale RNC60J1110BSB14
RNC60J1110BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J1110BSB14
Brief Description
RES 111 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J1110BSB14.pdf
Availability of RNC60J1110BSB14
QUANTITY
RNC60J1110BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J1110BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J1110BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)111
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J1110BSB14
Related LinksRNC60J1, RNC60J1110BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J1110BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J1110BSB14
CONN HEADER 62POS DL 1MM R/A SMD datasheet.pdf
LIGHT PIPE 3 ELEMENT SHIELDED datasheet.pdf
POWER STRIP SURGE CHECK 6' 6OUT datasheet.pdf
RES 15.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf
PRES SWITCH W/GAUGE PNP OPEN COL datasheet.pdf
SIGN ELECTRL WARN 5"X3.5" BLK/YL datasheet.pdf
IC NFC/RFID TAG 64KB EEPROM 8TSS datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 2.5V datasheet.pdf