Vishay/Dale RNC60J1140BSB14
RNC60J1140BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J1140BSB14
Brief Description
RES 114 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J1140BSB14.pdf
Availability of RNC60J1140BSB14
QUANTITY
RNC60J1140BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J1140BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J1140BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)114
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J1140BSB14
Related LinksRNC60J1, RNC60J1140BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J1140BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J1140BSB14
IDC CABLE - MSC20K/MC20G/MPK20K datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 20SSOP datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 10MBPS 8-DIP datasheet.pdf
RES .51 OHM 5W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FREE HNG W/SCKT datasheet.pdf
IGBT 1200V 40A 310W TO247HC-3 datasheet.pdf
RES 0.47 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
RES 5.6 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
WASHER FLAT RETAINING 7/16 NYLON datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP3T datasheet.pdf
WR-MPC3 POWER CONNECTOR 10POS datasheet.pdf