TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine TX54AB90-1606
TX54AB90-1606 picture photo
Mfg. Part Number
TX54AB90-1606
Brief Description
CONN BACKSHELL ADPT SZ16-19 OLIV
Datasheet Download
TX54AB90-1606.pdf
Availability of TX54AB90-1606
QUANTITY
TX54AB90-1606 Order Process
Ship out your order
Specifications of TX54AB90-1606
Internal Part NumberEIS-TX54AB90-1606
Cable Opening-
Diameter - Outside1.110" (28.19mm)
Shell Size - Insert16, 16S, 19
Thread Size1-20 UNEF
Cable Exit90°
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TX54AB90-1606
TX54AB90-1606 Details Description
Related parts for TX54AB90-1606
RES SMD 25.5K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 780MA 360 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
DONGLE FOR CISCO AIRONET 1250 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 160W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 110 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 22.1 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 3POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 280 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf