Vishay/Dale RNC60J1150BSB14
RNC60J1150BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J1150BSB14
Brief Description
RES 115 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J1150BSB14.pdf
Availability of RNC60J1150BSB14
QUANTITY
RNC60J1150BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J1150BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J1150BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)115
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J1150BSB14
Related LinksRNC60J1, RNC60J1150BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J1150BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J1150BSB14
RES SMD 196 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS .200X.150 GOLD datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ/PROG 0.8A 10SON datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONN TERMINAL 20-22AWG datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 34POS datasheet.pdf