Vishay/Dale RNC60J11R0BSB14
RNC60J11R0BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J11R0BSB14
Brief Description
RES 11 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J11R0BSB14.pdf
Availability of RNC60J11R0BSB14
QUANTITY
RNC60J11R0BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J11R0BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J11R0BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)11
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J11R0BSB14
Related LinksRNC60J1, RNC60J11R0BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J11R0BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J11R0BSB14
CBL RIBN 37COND 0.050 GRAY 300' datasheet.pdf
CONN ARRAY DIFF MALE 8X8PAIR datasheet.pdf
RES SMD 976 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC RX 3V 380-450 MHZ 16-QSOP datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 4-SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP CER 22PF 440VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
D4NH-1BBC datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 28-36V 2.1A datasheet.pdf
CAP CER 200PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf