Vishay/Dale RNC60J11R3BSB14
RNC60J11R3BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J11R3BSB14
Brief Description
RES 11.3 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J11R3BSB14.pdf
Availability of RNC60J11R3BSB14
QUANTITY
RNC60J11R3BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J11R3BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J11R3BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)11.3
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J11R3BSB14
Related LinksRNC60J1, RNC60J11R3BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J11R3BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J11R3BSB14
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ7 PG29 datasheet.pdf
IC RCVR IR FOR DATA COMM 8SOIC datasheet.pdf
IC 2DRVR/2RCVR RS232 3V 20-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 22.6K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 2W DO204AL datasheet.pdf
LED SOURCE datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Surface Mount, Right Angle Solder datasheet.pdf