Vishay/Dale RNC60J1233BSRE6
RNC60J1233BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J1233BSRE6
Brief Description
RES 123K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J1233BSRE6.pdf
Availability of RNC60J1233BSRE6
QUANTITY
RNC60J1233BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J1233BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60J1233BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)123k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J1233BSRE6
Related LinksRNC60J1, RNC60J1233BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J1233BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60J1233BSRE6
IDC CABLE - MCG34K/MC34F/MCG34K datasheet.pdf
RES SMD 124 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG INSPECT ADAPT REVERSE datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 68K OHM 5% 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
CA 2.0MM OFNR 50/125,LC SEC YEL datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.049" (1.25mm) Tin Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
381 TB SOCKET RA datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.25A 4WLCSP datasheet.pdf