Vishay/Dale RNC60J1243FSB14
RNC60J1243FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J1243FSB14
Brief Description
RES 124K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J1243FSB14.pdf
Availability of RNC60J1243FSB14
QUANTITY
RNC60J1243FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J1243FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J1243FSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)124k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J1243FSB14
Related LinksRNC60J1, RNC60J1243FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J1243FSB14 Details Description
Related parts for RNC60J1243FSB14
CONN FIBER FSD PLUG DUPLX 125UM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 37VC 2DFN datasheet.pdf
Connector Receptacle 84 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
Crystal 54.0000MHz 10ppm 18pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.2A 6DFN datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 60POS SIZE 1 ARINC 600 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS PIN datasheet.pdf