Vishay/Dale RNC60J1403BSB14
RNC60J1403BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J1403BSB14
Brief Description
RES 140K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J1403BSB14.pdf
Availability of RNC60J1403BSB14
QUANTITY
RNC60J1403BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J1403BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J1403BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)140k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J1403BSB14
Related LinksRNC60J1, RNC60J1403BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J1403BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J1403BSB14
CAP CER 470PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SOIC datasheet.pdf
RELAY SSR SCR 90A 280V PNL MNT datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 0.5% 1/16W 0603 datasheet.pdf
IC VIDEO DECODER 4-CH 128-LQFP datasheet.pdf
ADJUSTABLE PIN MOUNT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1W 15V 4DIP datasheet.pdf
CONN BACKSHELL DB50 STEEL datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 24VC 8SOIC datasheet.pdf
BERGSTRIP .100" DR STRAIGHT datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 16V 60W datasheet.pdf