Vishay/Dale RNC60J1491BSB14
RNC60J1491BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J1491BSB14
Brief Description
RES 1.49K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J1491BSB14.pdf
Availability of RNC60J1491BSB14
QUANTITY
RNC60J1491BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J1491BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J1491BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.49k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J1491BSB14
Related LinksRNC60J1, RNC60J1491BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J1491BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J1491BSB14
FIXED IND 4.7UH 4.01A 22 MOHM TH datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 35V 20% 2917 datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 16B 24SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 1.8432MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 0.133 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 50POS GOLD datasheet.pdf