Vishay/Dale RNC60J14R9BSB14
RNC60J14R9BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J14R9BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 14.9 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J14R9BSB14.pdf
Availability of RNC60J14R9BSB14
QUANTITY
RNC60J14R9BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J14R9BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J14R9BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)14.9
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J14R9BSB14
Related LinksRNC60J1, RNC60J14R9BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J14R9BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J14R9BSB14
CAP CER 10000PF 1KV X7R 1812 datasheet.pdf
RES SMD 0.27 OHM 5% 5W 5329 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.001 OHM 0.5% 10W datasheet.pdf
CAP TANT 0.27UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
RJ45 LOW PROFILE WITH LED datasheet.pdf
FAN AXIAL 70X25MM 12VDC datasheet.pdf
HD INDL NON-AMP APPLI datasheet.pdf
TV 53C 53#20 SKT J/N RECP datasheet.pdf
26500 12C 9#20 3#16 PIN RECP datasheet.pdf
470UF 16V 10X18MM 105C 2000H datasheet.pdf