Vishay/Dale RNC60J1540BSB14
RNC60J1540BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J1540BSB14
Brief Description
RES 154 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J1540BSB14.pdf
Availability of RNC60J1540BSB14
QUANTITY
RNC60J1540BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J1540BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J1540BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)154
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J1540BSB14
Related LinksRNC60J1, RNC60J1540BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J1540BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J1540BSB14
CAP ALUM 390UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
IC MCU 8K FLASH 512B 24-QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 84.5K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
GK NICU NRS PU V0 REC datasheet.pdf
RES 7.5 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA SOC 10K LUTS 484FBGA datasheet.pdf
MICRO 9 M 24" YEL JACKP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf