Vishay/Dale RNC60J1582BSR36
RNC60J1582BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J1582BSR36
Brief Description
RES 15.8K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J1582BSR36.pdf
Availability of RNC60J1582BSR36
QUANTITY
RNC60J1582BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J1582BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC60J1582BSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J1582BSR36
Related LinksRNC60J1, RNC60J1582BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J1582BSR36 Details Description
Related parts for RNC60J1582BSR36
CAP ALUM 2700UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 51K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MPU INTERPRISE 100MHZ 208QFP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CLIP GEOPHONE COPPER 40A 2.4" datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3-18V 45W datasheet.pdf
RES 4K OHM 0.6W 0.02% RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf