Vishay/Dale RNC60J1652DSB14
RNC60J1652DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J1652DSB14
Brief Description
RES 16.5K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J1652DSB14.pdf
Availability of RNC60J1652DSB14
QUANTITY
RNC60J1652DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J1652DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J1652DSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)16.5k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J1652DSB14
Related LinksRNC60J1, RNC60J1652DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J1652DSB14 Details Description
Related parts for RNC60J1652DSB14
CAP FILM 0.015UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
IC DELAY LINE 5TAP 150NS 8SOIC datasheet.pdf
CABLE ASSY MALE SNGL END 5POS 2M datasheet.pdf
RES SMD 54.9K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC LINE CARD ACCESS SW 16-SOIC datasheet.pdf
INSERT FEMALE 64POS+1GND CRIMP datasheet.pdf
OSC VCXO 38.88MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
RES 350 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 70K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
INSERT EGG.1B.308. FOR 8LV datasheet.pdf
22 SIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
RES 2.32 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf