Vishay/Dale RNC60J16R9BSB14
RNC60J16R9BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J16R9BSB14
Brief Description
RES 16.9 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J16R9BSB14.pdf
Availability of RNC60J16R9BSB14
QUANTITY
RNC60J16R9BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J16R9BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J16R9BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)16.9
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J16R9BSB14
Related LinksRNC60J1, RNC60J16R9BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J16R9BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J16R9BSB14
RES SMD 140 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC VID VOLTAGE PROGRAMMER 10MSOP datasheet.pdf
RES SMD 9.31KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 56K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 91K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 114K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.42 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf