Vishay/Dale RNC60J1821FSRE6
RNC60J1821FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J1821FSRE6
Brief Description
RES 1.82K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J1821FSRE6.pdf
Availability of RNC60J1821FSRE6
QUANTITY
RNC60J1821FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J1821FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60J1821FSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.82k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J1821FSRE6
Related LinksRNC60J1, RNC60J1821FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J1821FSRE6 Details Description
Related parts for RNC60J1821FSRE6
LAMP T1.25 TELE SLIDE 12V .05A datasheet.pdf
IC DRIVER MOSFET QUAD 1.2A 14DIP datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER QUAD 2X1 16TSSOP datasheet.pdf
12P MTA156 PST CON ASSY LF datasheet.pdf
RES SMD 1.8M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 1.9NH 500MA 200 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M6 NYLON 101MM datasheet.pdf