Vishay/Dale RNC60J1821FSRE6
RNC60J1821FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J1821FSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.82K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J1821FSRE6.pdf
Availability of RNC60J1821FSRE6
QUANTITY
RNC60J1821FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J1821FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60J1821FSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.82k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J1821FSRE6
Related LinksRNC60J1, RNC60J1821FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J1821FSRE6 Details Description
Related parts for RNC60J1821FSRE6
RES SMD 510K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 39K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 820MA 3DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 156 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
RES 453 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
30+30 DIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
CONN SC DUPLEX H TYPE 3MM datasheet.pdf
OSC XO 24.576MHZ CMOS SMD datasheet.pdf