Vishay/Dale RNC60J1911FSB14
RNC60J1911FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J1911FSB14
Brief Description
RES 1.91K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J1911FSB14.pdf
Availability of RNC60J1911FSB14
QUANTITY
RNC60J1911FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J1911FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J1911FSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.91k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J1911FSB14
Related LinksRNC60J1, RNC60J1911FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J1911FSB14 Details Description
Related parts for RNC60J1911FSB14
MOSFET N-CH 55V 182A TO-247 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.7V 50MA SNT4A datasheet.pdf
RES SMD 1.18 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
SENSOR 1500PSI 7/16-20 UNF 20MA datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:16 500MHZ 48TQFP datasheet.pdf
TERMINAL PIN PTFE INSULATE .437" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
RES 4.96K OHM 3/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 16POS PANEL RA SKT datasheet.pdf
MOSFET P-CH 40V 10A 8SOIC datasheet.pdf