Vishay/Dale RNC60J1963BSB14
RNC60J1963BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J1963BSB14
Brief Description
RES 196K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J1963BSB14.pdf
Availability of RNC60J1963BSB14
QUANTITY
RNC60J1963BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J1963BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J1963BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)196k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J1963BSB14
Related LinksRNC60J1, RNC60J1963BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J1963BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J1963BSB14
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle/Tab 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR 75PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
PELTIER MS3,231,10,15,11,W8 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 700 OHM 1% 20W datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 12POS DR LOW P datasheet.pdf
RES SMD 12.7 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 3.0V datasheet.pdf