Vishay/Dale RNC60J2400BSB14
RNC60J2400BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J2400BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 240 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J2400BSB14.pdf
Availability of RNC60J2400BSB14
QUANTITY
RNC60J2400BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J2400BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J2400BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)240
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J2400BSB14
Related LinksRNC60J2, RNC60J2400BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J2400BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J2400BSB14
IC FILTER LP RC 4TH ORDER 16SSOP datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 4V 20% 2917 datasheet.pdf
RES SMD 8.2K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 6.98K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TOOL CHAMP CRIMPER .8MM 36POS datasheet.pdf
LENS FOR CREE MX-6 datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY RA BKWY 2POS datasheet.pdf
CONN HDR 63POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf