Vishay/Dale RNC60J3001BSRE6
RNC60J3001BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J3001BSRE6
Brief Description
RES 3K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J3001BSRE6.pdf
Availability of RNC60J3001BSRE6
QUANTITY
RNC60J3001BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J3001BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60J3001BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J3001BSRE6
Related LinksRNC60J3, RNC60J3001BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J3001BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60J3001BSRE6
RES SMD 43.2K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 187 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
EVAL BOARD 1 FOR ISL8088 datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 305 TYPE A 29POS datasheet.pdf
SHRINK SLEEVE 1.6-4.8MM DIA BLK datasheet.pdf
DIN RAIL SLOTTED datasheet.pdf
CONN HDR 24POS 2MM SMD datasheet.pdf
IC FPGA 781 I/O 1932FBGA datasheet.pdf
QUICK MOUNT, 4 POLE datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 500V SCREW datasheet.pdf