Vishay/Dale RNC60J3791BSB14
RNC60J3791BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J3791BSB14
Brief Description
RES 3.79K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J3791BSB14.pdf
Availability of RNC60J3791BSB14
QUANTITY
RNC60J3791BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J3791BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J3791BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.79k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J3791BSB14
Related LinksRNC60J3, RNC60J3791BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J3791BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J3791BSB14
DIODE SCHOTTKY 100V 1.1A DO204AL datasheet.pdf
RES SMD 1.78K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT 6POS SLD CUP datasheet.pdf
IPD M8 SHLD 3W SPST 2M datasheet.pdf
CAP ALUM 6000UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 100MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 132POS datasheet.pdf
RES SMD 3.83K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 60W datasheet.pdf