Vishay/Dale RNC60J3831BSR36
RNC60J3831BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J3831BSR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.83K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J3831BSR36.pdf
Availability of RNC60J3831BSR36
QUANTITY
RNC60J3831BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J3831BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC60J3831BSR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.83k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J3831BSR36
Related LinksRNC60J3, RNC60J3831BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J3831BSR36 Details Description
Related parts for RNC60J3831BSR36
FIXED IND 220NH 1.1A 67 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.83K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V R2H 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
EXTRACTOR TOOL-4338/4366 datasheet.pdf
XG4 16AWG 19/.0117 9C SHLD 600V datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf