Vishay/Dale RNC60J3920BSB14
RNC60J3920BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J3920BSB14
Brief Description
RES 392 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J3920BSB14.pdf
Availability of RNC60J3920BSB14
QUANTITY
RNC60J3920BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J3920BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J3920BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)392
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J3920BSB14
Related LinksRNC60J3, RNC60J3920BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J3920BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J3920BSB14
PILOT LIGHT 24V INCAND ROUND BLU datasheet.pdf
RES SMD 34K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC SDRAM 128MBIT 143MHZ 90FBGA datasheet.pdf
IC OPAMP GP 110KHZ 14TSSOP datasheet.pdf
RES 1.84K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.11 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 20% 6V AXIAL datasheet.pdf
RES 270 OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 70.656MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf