Vishay/Dale RNC60J4120FSB14
RNC60J4120FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J4120FSB14
Brief Description
RES 412 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J4120FSB14.pdf
Availability of RNC60J4120FSB14
QUANTITY
RNC60J4120FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J4120FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J4120FSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)412
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J4120FSB14
Related LinksRNC60J4, RNC60J4120FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J4120FSB14 Details Description
Related parts for RNC60J4120FSB14
CONN EDGECARD 44POS .156 WW datasheet.pdf
IC SCHOTTKY BRIDGE 40V 0.4A SM8 datasheet.pdf
INSERT RJ45 JACK TO IDC CONN datasheet.pdf
CONV DC/DC 8W 24VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
KIT EVAL ANTENNA 916MHZ SMA datasheet.pdf
CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
RES .5 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
POT SLIDE 5K OHM .1W 30MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 60 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf