Vishay/Dale RNC60J4701FSRE6
RNC60J4701FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J4701FSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.7K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J4701FSRE6.pdf
Availability of RNC60J4701FSRE6
QUANTITY
RNC60J4701FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J4701FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60J4701FSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J4701FSRE6
Related LinksRNC60J4, RNC60J4701FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J4701FSRE6 Details Description
Related parts for RNC60J4701FSRE6
RES SMD 12.1 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONV DC-DC 1W 5VIN 15VOUT DUAL datasheet.pdf
CONN SPRING 44POS SNGL .390 SMD datasheet.pdf
SW SNAP ACT SPST NC 15A 0.187" datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 200V X7R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 37POS SKT datasheet.pdf
IC FPGA 152 I/O 240QFP datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 30A datasheet.pdf