Vishay/Dale RNC60J4930BSB14
RNC60J4930BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J4930BSB14
Brief Description
RES 493 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J4930BSB14.pdf
Availability of RNC60J4930BSB14
QUANTITY
RNC60J4930BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J4930BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J4930BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)493
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J4930BSB14
Related LinksRNC60J4, RNC60J4930BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J4930BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J4930BSB14
RELAY GEN PURPOSE DPST 10A 6V datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 50MA 5TSOP datasheet.pdf
CA 62.5/125 3.0TZ SCDUP-ST DUAL datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 4-SMD datasheet.pdf
RES 0.59 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2 OHM 1% 30W datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 10PIN SLD CUP datasheet.pdf
LEAD 4MM BANANA STKRSHTH PP PVC datasheet.pdf
IC FPGA 387 I/O datasheet.pdf
SLUG BLADE datasheet.pdf
CAP FILM 51NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf