Vishay/Dale RNC60J5112FSB14
RNC60J5112FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J5112FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 51.1K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J5112FSB14.pdf
Availability of RNC60J5112FSB14
QUANTITY
RNC60J5112FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J5112FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J5112FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)51.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J5112FSB14
Related LinksRNC60J5, RNC60J5112FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J5112FSB14 Details Description
Related parts for RNC60J5112FSB14
IC REG LDO 5V 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
IC DAC 16BIT SPI/SRL 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 240K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 4100PF 3% 2KVDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
CBL RIBN 47COND 0.050 MULTI 300' datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 240MHZ 6-CLCC datasheet.pdf