Vishay/Dale RNC60J5171BSB14
RNC60J5171BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J5171BSB14
Brief Description
RES 5.17K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J5171BSB14.pdf
Availability of RNC60J5171BSB14
QUANTITY
RNC60J5171BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J5171BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J5171BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.17k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J5171BSB14
Related LinksRNC60J5, RNC60J5171BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J5171BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J5171BSB14
RES SMD 30.9K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC XDCP 32-TAP 1K 3-WIRE 8-SOIC datasheet.pdf
IC VGA INTERFACE 16-SSOP datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 11B OLIVE datasheet.pdf
BOARD DEMONSTRATION TS507 datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CAP ALUM 0.33UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
FIXED IND 4.3NH 180MA 1.2 OHM datasheet.pdf
RES SMD 2.4 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 620PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf