Vishay/Dale RNC60J5202BMB14
RNC60J5202BMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J5202BMB14
Brief Description
RES 52K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J5202BMB14.pdf
Availability of RNC60J5202BMB14
QUANTITY
RNC60J5202BMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J5202BMB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J5202BMB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)52k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J5202BMB14
Related LinksRNC60J5, RNC60J5202BMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J5202BMB14 Details Description
Related parts for RNC60J5202BMB14
MIC COND ANALOG OMNI -42DB datasheet.pdf
RES SMD 0.16 OHM 1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
IC CLOCK DRIVER 1.8V LP 52-BGA datasheet.pdf
HOOK TEST CONN INS PIERCING GRN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 261K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.81K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf