Vishay/Dale RNC60J52R3FSB14
RNC60J52R3FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J52R3FSB14
Brief Description
RES 52.3 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J52R3FSB14.pdf
Availability of RNC60J52R3FSB14
QUANTITY
RNC60J52R3FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J52R3FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J52R3FSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)52.3
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J52R3FSB14
Related LinksRNC60J5, RNC60J52R3FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J52R3FSB14 Details Description
Related parts for RNC60J52R3FSB14
IC CIRC RESET MICROPWR SOT23-3 datasheet.pdf
BUZZER MAGNETIC 5V 12MM RADIAL datasheet.pdf
FILTER REPL FOR THE EXTRACT 3/PK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN 15VOUT datasheet.pdf
RES SMD 835 OHM 0.01% 0.15W 0603 datasheet.pdf
CHOKE COM MODE 2 X 12MH .4A datasheet.pdf
CARD GUIDE FR 11X0.078" RUST datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6200K 2SMD datasheet.pdf
TOOL ACCESSORY datasheet.pdf
CONN SSL RCPT 2POS 4MM SOLDER datasheet.pdf