Vishay/Dale RNC60J60R0BSB14
RNC60J60R0BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J60R0BSB14
Brief Description
RES 60 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J60R0BSB14.pdf
Availability of RNC60J60R0BSB14
QUANTITY
RNC60J60R0BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J60R0BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J60R0BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)60
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J60R0BSB14
Related LinksRNC60J6, RNC60J60R0BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J60R0BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J60R0BSB14
LED 7-SEG DISP CA ORN RHDP .4" datasheet.pdf
CONN SPRING 2POS SNGL .410 SMD datasheet.pdf
RES SMD 133K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
LIMIT SWITCH LEVER datasheet.pdf
TRANSFORMER LAN 10/100 TX datasheet.pdf
RES 120 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
HEX STANDOFF M5 BRASS 14MM datasheet.pdf
IC FLIP FLOP DUAL JK 16SOIC datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X32MM 12VDC 2.8W WR datasheet.pdf