Vishay/Dale RNC60J6931BSRE6
RNC60J6931BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J6931BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6.93K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J6931BSRE6.pdf
Availability of RNC60J6931BSRE6
QUANTITY
RNC60J6931BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J6931BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60J6931BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.93k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J6931BSRE6
Related LinksRNC60J6, RNC60J6931BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J6931BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60J6931BSRE6
Connector Receptacle 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 91PF 1KV NP0 1206 datasheet.pdf
CONN PIN CONTACT COAX SIZE5 datasheet.pdf
IC ANLG VID LINE TRPL 20-QFN datasheet.pdf
5888 APPLIANCE OUTLET 2.5A 70C datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONN HOUSING 4 POS datasheet.pdf
RES 12.1 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN DIN PLUG 64POS VERT GOLD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf