Vishay/Dale RNC60J7590BSB14
RNC60J7590BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J7590BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 759 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J7590BSB14.pdf
Availability of RNC60J7590BSB14
QUANTITY
RNC60J7590BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J7590BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J7590BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)759
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J7590BSB14
Related LinksRNC60J7, RNC60J7590BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J7590BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J7590BSB14
IC AMP AUDIO PWR 2.2W AB 28TSSOP datasheet.pdf
CONN CARD EDGE 60 POS .050 DUAL datasheet.pdf
RES SMD 205 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC .5A 6.5V OUT SIP VERT datasheet.pdf
IC BUFFER/LINEDVR 3ST XSON6 datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.495" 5MM 3LD datasheet.pdf
RES 68.1 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE A 24 CKTS LGT 76 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 30POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CRYSTAL 24.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf