Vishay/Dale RNC60J8562BRR36
RNC60J8562BRR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J8562BRR36
Brief Description
RES 85.6K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J8562BRR36.pdf
Availability of RNC60J8562BRR36
QUANTITY
RNC60J8562BRR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J8562BRR36
Internal Part NumberEIS-RNC60J8562BRR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)85.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J8562BRR36
Related LinksRNC60J8, RNC60J8562BRR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J8562BRR36 Details Description
Related parts for RNC60J8562BRR36
CONN PC PIN CIRC .040DIA TINLEAD datasheet.pdf
IC DAC DUAL 10BIT 3.3V 48-LQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 09VIN +/-24VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
TVS DIODE 40VWM 64.5VC P600 datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 8.8PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf