Vishay/Dale RNC60J9762BSB14
RNC60J9762BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J9762BSB14
Brief Description
RES 97.6K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J9762BSB14.pdf
Availability of RNC60J9762BSB14
QUANTITY
RNC60J9762BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J9762BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J9762BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)97.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J9762BSB14
Related LinksRNC60J9, RNC60J9762BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J9762BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J9762BSB14
IC GATE XOR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
SENSOR 200PSIS 7/16 UNF 4-20 MA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
RES 0.604 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 174K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 25 OHM 1W .05% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 1% 2W 4525 datasheet.pdf
RES 30 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 79POS PIN datasheet.pdf