Vishay/Dale RNC60K1024FSB14
RNC60K1024FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60K1024FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.02M OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60K1024FSB14.pdf
Availability of RNC60K1024FSB14
QUANTITY
RNC60K1024FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60K1024FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60K1024FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.02M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60K1024FSB14
Related LinksRNC60K1, RNC60K1024FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60K1024FSB14 Details Description
Related parts for RNC60K1024FSB14
OPTOISO 5.3KV TRANSISTOR 4DIP datasheet.pdf
RES SMD 3.32K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.74KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 475 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
IC FPGA 744 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 2% 0.4W 0204 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 58.3 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
10M CABLE FOR THE SD3 W/PLUG datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 530MA 700 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 4A 47 MOHM SMD datasheet.pdf