Vishay/Dale RNC60K3162FPR36
RNC60K3162FPR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60K3162FPR36
Brief Description
RES 31.6K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60K3162FPR36.pdf
Availability of RNC60K3162FPR36
QUANTITY
RNC60K3162FPR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60K3162FPR36
Internal Part NumberEIS-RNC60K3162FPR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)31.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60K3162FPR36
Related LinksRNC60K3, RNC60K3162FPR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60K3162FPR36 Details Description
Related parts for RNC60K3162FPR36
RES SMD 33K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC FIFO PAR 64X4 25NS 16-SOIC datasheet.pdf
IC DGTL POT QUAD 10K 14TSSOP datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN SSL PLUG 4POS IDC datasheet.pdf
IC DAC 16BIT OCT 3V 16LFCSP datasheet.pdf
WRENCH COMBINATION 15/16" 12.68" datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf