Stackpole Electronics Inc. RNCF0603BKE16K0
RNCF0603BKE16K0 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0603BKE16K0
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 16K OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RNCF0603BKE16K0.pdf
Availability of RNCF0603BKE16K0
QUANTITY
RNCF0603BKE16K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0603BKE16K0
Internal Part NumberEIS-RNCF0603BKE16K0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRNCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0603BKE16K0
Related LinksRNCF060, RNCF0603BKE16K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0603BKE16K0 Details Description
Related parts for RNCF0603BKE16K0
Connector Header 42 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC VREF SERIES 4.096V 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 2.32V SOT23-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 30ppm Series 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
OSC VCTCXO 106.25MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
MODULE MOUNTING TRACK, 2 POSITIO datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf